A A A K K K
людям з порушенням зору
Міський відділ освіти
виконавчого комітету Першотравенської міської ради

Охорона праці

28 квітня в Україні відзначають День охорони праці

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці.

Міжнародна організація праці (далі — МОП) заснована у 1919 році. Це одна із найстаріших міжнародних міжурядових організацій — у 2023 році їй виповниться 104 роки. Своїми першочерговими завданнями МОП визначає: підтримку демократії і соціального діалогу, боротьбу з бідністю і безробіттям, заборону дитячої праці.

За рішенням організації 28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці, щоб привернути увагу до цих та інших проблем сьогодення. Вперше під такою назвою його відзначали у 2003 році. Але ідея започаткувати такий особливий день з’явилася після того, як у 1989 році американські та канадські робітники та профспілки провели День вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі.

У міжнародний день охорони праці в Україні також відзначають День охорони праці (указ Президента України № 685/2006, виданий 18.08.2006). День охорони праці в Україні запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів  державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.

Всесвітній день охорони праці 2023

Щороку МОП визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці. З урахуванням цієї теми на підприємствах розробляють та проводять заходи з нагоди Дня охорони праці. Проводять їх і в Україні, яка підтримує ініціативи Міжнародної організації праці.

Новий девіз «Безпечне та здорове робоче середовище — основний принцип та право на роботі» (A Safe and healthy working environment as a fundamental principle and right at work).

З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну питання безпеки праці набуло нового значення. Тисячі підприємств продовжують функціонувати, незважаючи на додаткові щоденні ризики та випробування. Організувати охорону праці в умовах воєнного стану — надскладне завдання, до виконання якого потрібно підготуватися належним чином.

Як відзначати День охорони праці 2023 на підприємстві

Масштаб та кількість заходів, приурочених до Дня ОП, залежить від розмірів підприємства і кількості працівників. Так на великих підприємствах доцільно провести Тиждень охорони праці.

Керівник підприємства має видати наказ про проведення заходів і затвердити відповідний план та кошторис. У наказі вказують цілі, підготовчі заходи, тематику, строки та відповідальних осіб. План потрібний для того, щоб усі працівники легко орієнтувалися, де, коли та які заходи проводитимуть.

Важливо правильно розрахувати тривалість заходів. Для цього потрібно врахувати місце розташування структурних підрозділів. Якщо вони розміщені на великій відстані один від одного, необхідно збільшите час на заходи, щоб охопити всі підрозділи.

Проблемні питання та круглі столи варто проводити не лише з керівниками структурних підрозділів, а й із працівниками — так вони відчують, що про їхню безпеку дійсно дбають. Крім того, зворотний зв’язок від працівників допоможе визначити причини наявних проблем.

Якщо заплановані конкурси, потрібно забезпечити учасникам допомогу у підготовці, наприклад надати перелік документів, на підставі яких складені запитання для тестування.

Важливо розмістити на інформаційних стендах роздатковий матеріал — пам’ятки, буклети тощо. Крім того, ефективним каналом поширення інформації можуть стати корпоративні платформи та ЗМІ.

Програма заходів до Дня охорони праці має враховувати сучасні реалії та умови воєнного стану. Тому, щоб підвищити ефективність комунікації в умовах економії часу та нестабільного режиму роботи, знадобляться:

  • тільки цінна й актуальна інформація;
  • зовнішня привабливість матеріалів;
  • максимально короткий текст;
  • максимум візуалізації;
  • доступна мова тощо.

Підсумки проведених заходів бажано обговорити на нарадах або висвітлити в корпоративних ЗМІ. Так працівники зможуть оцінити необхідність і ефективність Дня охорони праці та в майбутньому братимуть активну участь у відповідних заходах.

Більше порад про те, як організувати День охорони праці на підприємстві, — в Експертусі.

Департамент освіти і науки облдержадміністрації та органи управління освітою обговорили в режимі онлайн стан охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки та цивільного захисту

       

26 квітня 2021 року в онлайн режимі відбулося нарада Департаменту освіти і науки облдержадміністрації  та органів управління освітою з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки та цивільного захисту.

Під час спілкування провідний фахівець відділу технагляду за проведенням капітальних ремонтів на об’єктах освіти області та з питань організації державних закупівель департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації Мандрикевич Борис Миколайович обговорив з учасниками наради наступні питання:

- підготовка закладів освіти до нового навчального року (видати накази по закладам освіти);

- робота закладів освіти відповідно до вимог Положення про організацію роботи з охорону праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти № 1669;

- алгоритм розслідування нещасних випадків;

- посадові інструкції працівників закладів освіти;

- безпека учасників освітнього процесу під час святкових та вихідних днів.

 

Малюнки дітей роблять Україну безпечнішою!

         

Заклади освіти міста взяли участь у Всеукраїнському конкурсі дитячого малюнка "Охорона праці очима дітей" - 2021. Організатори конкурсу Державна служба України з питань охорони праці та науково-виробничий журнал "Охорона праці". Тематика конкурсу: безпека праці та здоров'я працівників у будь-якіх галузях і сферах діяльності, протидія COVID-19 на робочих місцях та у побуті. Учасники конкурсу діти від 6 до 18 років та вихованці старших груп закладів дошкільної освіти долучилися до конкурсу на рівні міста. У рамках Тижня присвяченого Дню охорони праці з 26 по 30 квітня 2021 року на базі комунального закладу позашкільної освіти "Центр дитячої творчості "Надія" організовано виставку "Охорона праці очима дітей", де розміщено малюнки вихованців та їхніх родин, які активно допомагали своїм малюкам. Творчі роботи учасників закладів загальної середньої освіти на конкурс "Охорона праці очима дітей" - 2021 було направлено на адресу Держпраці.

28 квітня 2021 року об 11.00 з кожного дошкільного закладу для нагородження запрошуються вихованці переможці у комунальний заклад позашкільної освіти "Центр дитячої творчості "Надія".  

 

Девіз Дня охорони праці -2021: «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи – інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР»

       

Відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006, щороку 28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, в Україні відзначається 28 квітня - День охорони праці. За рекомендацією Міжнародної організації праці девіз зазначеного заходу у 2021 році «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи – ІНВЕСТУЙМО ЗАРАЗ У СТІЙКІ СИСТЕМИ БЗР». У 2021 році Міжнародна організація праці присвячує День охорони праці залученню потенціалу елементів системи безпеки та здоров’я, що сприяють безпеці та здоров’ю на роботі, як нинішня криза демонструє важливість зміцнення систем БЗР, включно зі службами безпеки та охорони здоров’я на роботі. У закладах освіти міста з 26 по 30 квітня 2021 року пройде тиждень присвячений Дню охорони праці.

 

У березні 2021 року відбулося очно-дистанційне навчання з охорони праці та безпеки життєдіяльності для керівного складу працівників закладів освіти міста

       

Програма курсів «Охорона праці та безпека життєдіяльності відображає сучасний стан законодавчо-нормативної бази з охорони праці та безпеки життєдіяльності, що постійно вдосконалюється та доповнюється. Головним у вивченні курсу є структурування та практичне опанування знань керівного складу працівників закладу освіти щодо організації, функціонування та управління системою охорони праці, безпеки життєдіяльності в навчальному закладі відповідно до чинних нормативно-правових актів; створення сприятливих умов для запобігання травматизму серед учнів та працівників навчального закладу, зменшенню впливу несприятливих факторів у навчальному середовищі. 

У процесі вивчення курсу слухачі:

ознайомлюються з оновлюваною нормативно-правовою базою з охорони праці та безпеки життєдіяльності;

навчаються використовувати нормативні документи з охорони праці загальнодержавного та галузевого рівнів у практичній діяльності та розробляти на їх основі нормативно-правові акти, діючі в межах конкретного закладу освіти;

розвивають уміння використовувати статті Закону «Про охорону праці» в професійній діяльності для забезпечення безпечних умов навчання та праці;

формують уміння прийняття адекватних рішень у проблемних професійних ситуаціях та навички самостійного вивчення матеріалу з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності;

розвивають системне мислення щодо управління охороною праці у закладі освіти;

формують свідомість щодо неприпустимості вільного трактування законодавчо-нормативної бази з охорони праці та безпеки життєдіяльності;

формують активну життєву позицію щодо принципу пріоритетності охорони життя і здоров’я працівників та вихованців, учнів, студентів.

Свідотство про підвищення кваліфікації та посвідчення з охорони праці та гігієни праці, надання першої допомоги потерпілим, електробезпеки та пожежної безпеки отримали 20 освітян міста.

Нарада відповідальних з напрямків охорони праці, цивільного захисту, безпеки життєдіяльності та пожежної безпеки у закладах освіти міста.

24 грудня 2020 на платформі Zoom відбулася онлайн нарада відповідальних з напрямків охорони праці, цивільного захисту, безпеки життєдіяльності та пожежної безпеки у закладах освіти, з метою організації роботи під час зимових канікул та карантинних обмежень серед здобувачів освіти (учнів, вихованців, працівників, батьківської громадськості). До участі у нараді була запрошена голова міської профспілкової організації працівників освіти і науки України Черкашина Віра.

           Учасники наради обговорювали питання щодо проведеної та запланованої  роботи відповідно до наказу міського відділу освіти від 14.12.2020 № 330 «Про посилення протипожежного та техногенного захисту закладів освіти, організацію безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу під час зимових канікул та карантинних обмежень», а саме:

безпека життєдіяльності учасників освітнього процесу;

комісійні перевірки (з оформленням актів) протипожежного та технічного стану приміщень, будівель, горищ, підвалів та прилеглих територій закладів;

технічний стан автоматичної сигналізації пожежогасіння, оповіщення про пожежу, стану шляхів евакуації і запасних виходів, комплектацію пожежних щитів та пожежних кран-комплектів, наявності інструкцій;

інструктажі з посадовими особами;

обмеження задля запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19;

засоби пожежогасіння та вільний доступ до них;

інструктажі щодо безпеки життєдіяльності здобувачів освіти під час зимових канікул, під час організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання, новорічних та різдвяних свят.

Звітування органів управління освітою в режимі онлайн про стан охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки та цивільного захисту.

Відповідно до наказу Департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 30 квітня 2020 року № 213/0/212/-20 «Про онлайн звітування про стан охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки та цивільного захисту» 30 листопада 2020 року відбулося щомісячне звітування органів управління освітою з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки та цивільного захисту в онлайн режимі.

Під час спілкування провідний фахівець відділу технагляду за проведенням капітальних ремонтів на об’єктах освіти області та з питань організації державних закупівель департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації Мандрикевич Борис Миколайович обговорив з учасниками наступні питання:

-  навчання в дистанційному режимі у закладах загальної середньої освіти та організація безпеки життєдіяльності учнів під час освітнього процесу;

- інструкції з охорони праці у закладах освіти;

- ведення номенклатури справ у закладах освіти з питань охорони праці, цивільного захисту, пожежної безпеки;

- вчасні повідомлення (відповідно до Табелю термінових та строкових донесень) щодо випадків виникнення надзвичайних ситуацій.

 

Керівники закладів освіти  міста  пройшли чергове навчання з охорони праці.

У травні 2020 року керівний склад закладів освіти міста та голови первинних профспілкових організацій закладів освіти пройшли дистанційне навчання з охорони праці та безпеки життєдіяльності КЗВО ДАНО ДОР. Програма курсів "Охорона праці та безпека життєдіяльності відображає сучасний стан законодавчо-нормативної бази з охорони праці та безпеки життєдіяльності, що постійно вдосконалюється та доповнюється". Головним у вивченні курсу є структурування та практичне опанування знань керівного складу працівників закладів освіти щодо організації, функціонування та управління системою охорони праці, безпеки життєдіяльності в освітньому закладі відповідно до чинних нормативно-правових актів; створення сприятливих умов для запобігання травматизму серед учнів та працівників, зменшенню впливу несприятливих факторів у навчальному середовищі. Посвідчення про успішну перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності та свідоцтво про підвищення кваліфікації отримали 39 осіб закладів освіти міста.

Девіз Всесвітнього дня охорони праці 2020 року.

28 квітня 2020 року Всесвітній день охорони праці, девіз якого "Зупинимо пандемію: безпека і здоров'я на роботі можуть врятувати життя".  Цьогоріч Україна вкотре долучилася до Всесвітнього дня охорони праці та мала намір провести різноманітні заходи. Однак запланованому завадила надзвичайна подія - спалах коронавірусної інфекції COVID-19, яка сьогодні вже панує у всьому світі. Тож відповідальні за охорону праці планують провести заходи для працівників закладів освіти в дистанційному режимі, а інформацію надати через інтернет ресурси.

 

З 12 березня 2020 року в Україні запроваджено карантин. У закладах освіти міста проводиться робота щодо організаційних заходів для запобігання поширенню коронавірусної інфекції COVID-19. Наразі карантин продовжено до 31 липня 2020 року.

Всеукраїнський громадський огляд-конкурс стану умов і охорони праці у закладах освіти міста Першотравенська.

За ініціативи голови міської профспілки працівників освіти і науки України Черкашеної В.В. та міського відділу освіти на початку 2020 року відбувся І міський етап Всеукраїнського громадського огляду-конкурсу стану умов і охорони праці у закладах освіти міста Першотравенська. За результатами міського етапу було направлено підсумкові матеріали комунального дошкільного навчального закладу «Казка» та Першотравенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4. За результатами ІІ етапу обласного Всеукраїнського громадського огляду-конкурсу стану умов і охорони праці у закладах освіти перемогу отримав КДНЗ «Казка», завідувач Трифонова Ольга Вікторівна.

 

Атестація робочих місць за умовами праці працівників закладів освіти міста у 2020 році

Відповідно до постанови КМУ від 01.08.1992 № 442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці", з метою реалізації права на здорові й безпечні умови праці в закладах освіти міста Першотравенська було пробедено чергову атестацію робочих місць за умовами праці в період з січня по березень 2020 року. 

НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ 

Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу

Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень